gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

seksstresПред некое важно случување, како излегување во јавност, разговор за работа, испит и слично, дланките обично неконтролирано се потат, колената се тресат а срцето забрзано чука.

Решението за спречување на тремата се крие во креветот. Како што откриваат неодамнешните истражувања, потврдено е дека водењето љубов пред стресните случувања може значително да го ублажи чувството на напнатост. Смирувачкот впечаток може да трае и во текот на цела една недела.

Сексуланите односи исто така ни помагаат да ги решиме негативните мисли и грижи, а научниците тоа го објаснуваат со хормонот окситоцин, кој се ослободува во текот на односите, а познат е по тоа што ги намалува симптомите на стрес.

Сепак, сексуалната психологија не е баш едноставна па научниците сеуште се трудат да откријат различни начини како тоа сексот влијае на човечкото однесување.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box