gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

sekojdenКонечно сте одлучиле да јадете здраво, ама и понатака можно е да правите ситни мали грешки мислејќи дека правите правилни нешта. Токму тие ситни грешки може да Ви го попречат процесот на слабеење, затоа што имаат големо влијание на Вашиот изглед, здравје и однесување. Некои намирници кои носат епитет многу здрави не би требало да ги консумирате баш секој ден.

Чаша млеко
Иако млекото е здрав додаток на оброкот, можно е токму тоа да делува полека да ги симинувате непотребните калории. Ако сте научиле да пиете млеко пред спиење, за појадок, или преку ден, пробајте да го исфрлите од исхраната на месец дена. Ако почувтсвувате  разлика – помалку сте нервозни, имате повеќе енергија, забележувате губење на килограмите, кожата Ви е почиста и поздрава – можеби токму тоа е решение на Вашите проблеми.

Слатки после оброк
Речиси и да нема човек кој ја нема оваа навика. Секогаш сакаме да изедеме нешто благо после јадење. За жал, тоа е потполно непотребно и повеќето од нас тоа го знаат, ама намерно го игнорираат. Ако го правите ова секој ден, тогаш сфетете дека животот ќе биде полесен ако намалите со шеќерот во исхраната. Десертот нека биде нешто со што ќе се наградите еднаш во неделата, најдобро за викенд кога имате повеќе време да се движите и да ги потрошите внесените калории.

Тешки јаглехидрати
Колку често сте почувствувале потреба да грицкате нешто помеѓу ручекот и вечерата и на крајот да ја задоволите таа потреба со тоа што ќе изедете било што без размислување дали е здраво и потребно. Сендвич, чипс, и слично на тоа. Многу е опасно ако тоа го правите секој ден; на тој начин нема слабеење, тешко дека ќе ја одржите телесната тежина, сигурно нема да се чувствувате подобро во подолгорочна смисла. Ако веќе морате да попуштите на желбите на желудникот, јаткастите плодови се супер решение.

Компири
Една неодамнешна анкета на Харвардски експерти дефинитивно докажа дека компирот дебелее подолгорочно гледано, секако. Компирите се здрави, но премногу од било што, никогаш не е добро, а самиот компир може да се вовлече во она што ние го јадеме сакале или не. Намелете го внесот, зголемете го консумирањето на свеж суров зеленчук и ќе биде се во ред.

Таканаречени “здрави закуски”. Во суштина, тие и воопшто не постојат. Подобро е да се најадете со права храна која има целосна хранлива вредност, отколку да се залажувате со “здравите закуски”

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box