gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Помлад и поубав изглед е сон на секоја жена што ги надминува 30-тите години. По 30-тата, кожата почнува да покажува знаци на стареење. Брчки, линии под очите, темна и лабава кожа неколку вообичаени симптоми на стареење.

woman


Може да се обидете да се борите против стареење со користење на скапи креми или со одење на масажа. Сепак, постојат неколку здравствени навики кои може да ја оштетат вашата кожа, исто како и оние што може да ја подобрат.

За да изгледате помлади, треба да водите здрав начин на живот. Погледнете кои навики можат да ве направат да изгледате помлади!

1.  Здрава исхрана за беспрекорна кожа.

Постојат многу намирници кои може да ви помогнат да добиете светла и беспрекорна кожа. Можете исто така да се одлучите за исхрана за детоксификација за чистење на кожата, така што ќе ги отстраните токсините од телото, а исто така ќе се борите и против стареењето. Намирници кои се богати со витамини А, Ц, Е и Б12 се навистина добри за вашата кожа. Аспарагус, јајца, кељ, магдонос, спанаќ, зеленчук од морето, брокула, зелка и морков се некои од намирниците кои може да ја исчистат вашата кожа.

2.  Исклучите некој од намирниците.

Престанете со внесувате мрсна храна што предизвикува зголемување на телесната тежина, но исто така влијае на убавината на вашата кожа. Значи намалување на хамбургери, пица, помфрит и јадете здрава храна која е со ниско ниво на калории и е богата со витамини, како лосос, боровинки, ленено семе и зелен зеленчук.

3. Спиење.

Во ова брзо и напорно темпо на живот, ние немаме доволно време за спиење. Ако сакате да изгледате помлади, ќе мора да почнете да ја практикувате оваа здрава навика. Треба повеќе да спиете бидејќи сонот помага кожата да биде поздрава и поубава. Идеално, би требало да спиете најмалку осум часови. Ако имате повеќе стрес, треба да спиете 9-10 часа.

4. Креми за заштита од сонце.

Тоа е совршена anti-age крема. Штетните ултра-виолетови зраци можат да ја оштетат вашата кожа. Да изгледате помлади, обидете се редовно да користите очила за сонце. Дерматолозите препорачуваат СПФ 15 (или повеќе) секој ден, дури и во зима. За најдобри резултати, бидете сигурни дека го користите крема за сончање на вратот и на ушите, и на секој дел од кожата кој е изложен на сонце.

5. Вода.

За да изгледате помлади и да имате здраво тело, треба да пиете многу вода. Тоа е здравствена навика која ја пректикуваат сите познати личности. Со вода се исфрлаат сите токсините од телото, ја прочистува кожата и ја прави да изгледа помлада и светла.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box