gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Македонскиот тенор со интернационална кариера Благој Нацоски и Италијанката Марчела Орсати Таламан, која важи за една од најдобрите светски сопрани од поновата генерација, се годинашни гости на традиционалниот Божиќен концерт на Камерниот оркестар „Скопски солисти“ што ќе се одржи на 8 јануари во Универзалната сала со почеток во 20 часот.

Како што изјави на денешната прес-конференција Васил Атанасов, уметнички раководител на ансамблот, на програмата на ова 12-то издание на концертот се дела кои ја симболизираат празничната атмосфера од Бизе, Респиги, Хендл, Штраус, Моцарт, Шуберт, Адам и Грубер.

Концертот е под диригентска палка на гостинот од Италија Алесандро Д Агостини, кој на македонската публика и е познат како редовен гостин на сцената на Македонската опера и балет, а ова ќе биде негово прво гостување кај „Скопските солисти“. Тој ги подготви и аранжманите за изведбата на суитата на Кармен од Бизе посебно за овој концерт.

Влезниците се веќе во продажба и чинат 500 денари, а за пензионери и студенти ќе бидат достапни по цена за 50 отсто пониска од редовната.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode