gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Од начинот на исхраната зависат многу работи,здравјето,линијата меѓутоа и либидото. Германски научници направиле истражување за намирници кои ја поттикнуваат сексуалната желба и тоа кај поубавиот пол.

Заклучокот едноставно може да се изрази со советот. “Повеќе сол за повеќе секс”. Истражувањето во кое учествувале 790 жени на возраст од 25 до 35 години, покажало дека солените намирници ја поттикнуваат сексуалната желба кај претставничките на понежниот пол.

Истражувачите дошле до уште едне интересен заклучок. Жените кои сакаат конзервиран зеленчук и печурки внесуваат до 30 грама сол. 

На радост на нивните партнери, тие имаат два до пет пати сексулани односи неделно. За разлика од нив, жените кои внесуваат мали количини на сол, имаат два со пет пати сексулани односи месечно.

Стручните лица ова го објаснуваат со момнетот дена натриум хлорид (позната како готварска сол) го стимулира производството на хормони одговорни за зголемувањето на либидото. Само жените со висок притисок не би требало често да посегнуваат по соларникот.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box