gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Често премногу ги комплицираме работите кога станува збор за нашето здравје.

Едноставни совети можат да бидат корисни за долг рок, а пиењето вода на празен стомак наутро е само еден од овие советите.

- Започнете го денот со чаша вода, не само за да се исчисти желудникот, исто така и да се намали ризикот од многу болести. Водата ги чисти цревата, желудникот и ја подобрува способноста на желудникот да апсорбира хранливи материи. Добар дигестивен систем е основа на добро здравје.

- Водата за пиење ги отстранува токсините од крвта и ќе ви обезбеди здрава и блескава кожа.

- Пиејќи доволно количество на вода помага во формирање на нови крвни клетки и мускулни клетки.

- Покрај тоа, таа ќе ви помогне да го контролирате вашиот апетит и ќе направи да го изгубите вишокот на тежина.

Пијте една чаша вода кога ќе се разбудите пред појадок. Оваа навика нема несакани ефекти и драматично ќе го подобри вашето здравје. Се препорачува да пиете најмалку 4 чаши вода на ден (околу 1 литар). Ако тоа ви е премногу, почнете со мала количина и постепено зголемувајте ја.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box