gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Фустанот, кој Вивијан Ли го носеше кога ја играше Скарлет О`Хара во филмот „Однесено со виорот“ од 1937 година, продаден е на аукција за 137.000 долари.


Аукциската куќа Херитиџ синоќа го понуди на продажба сивиот фустан, но и други предмети од овој филм, награден со Оскар.

Аукцијската куќа наведе дека повеќе од 150 предмети од филмот, вклучувајќи костими и реквизити ги продава Џејмс Тамблин, кој во студиот Јуниверзал работел во одделот за шминка.

Тамблин уште во 1960 почна да собира предмети поврзани со овој филм, а синоќа продадениот фустан го купил за 20 долари на една распродажба на костими.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box