gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Заводот за статистика во Германија наведува дека Германците во 2014 година пиеле по 22 милиони литри пиво дневно во однос на 21,8 милиони литри една година претходно.

Вкупното конзумирање пиво минатата година порасна за 0,4 отсто на осум милијарди литри, додава Заводот.

Произведувачите на пиво наведуваат дека продажбата во јуни на почетокот на Мундијалот во Бразил, пораснала за 14 отсто. Германија го освои Светско првенство во фудбал, победувајќи ја Аргентина во финале со 1:0.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box