gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Во текот на зимата, на кожата и е потребен посебен режим на заштита.

Најголемиот проблем кој се јавува за време на зимскиот период е дехидрација на кожата, која може да се манифестира како перутање и видлива сувост. За да се ​​задржи потребната хидратација, потребно е да ја негувате Вашата кожа во зима, со следниве правила.

Избегнувајте миење со топла вода - Не постои подобар начин да се опуштите, од топла купка. Сепак, имајте на ум дека топлата вода дополнително ја суши кожата, која може да доведе до дехидрација. Наместо топла, треба да се користи комбинација на наизменично топла и ладна вода. На овој начин сигурно ќе ја забрзате циркулацијата.

Ексфолијација е задолжително - Пилингот ги отстраните мртвите клетки на кожата кои може да доведат до перутање на кожата. Ексфолијација може да направите сами, или да се одлучите за некој од козметичките компании чии производи се користат најмногу. Треба да се напомене дека употребата на пилинг треба да биде умерена, па затоа се препорачува да се користи еднаш или двапати во две недели. По пилинг задолжително да се применува млеко за тело.

Изоставете употребата на гел за чистење на лице - Гелот може да ја исчисти вашата кожа, но исто така може да ја исуши. Наместо тоа одлучете се за нежно млеко за нега на кожата.

Хидрирајте ја кожата од надвор и од внатрешноста - Покрај секојдневната примена на млеко за тело, не заборавајте да го освежите вашето тело одвнатре и однадвор. Што е, секако неприкосновено е да конзумирате многу вода. Во зима, помалку се потиме и помалку конзумираме вода отколку во лето. Ова е голема грешка, бидејќи без разлика кое време од годината е, на телото подеднакво му е неопходна течност.

Не заборавајте на рацете - Секојдневно нанесувајте крема за раце и избегнувајте користење на пена при миење на рацете, поради тоа што ја суши кожата дополнително.

Share this post

Слушај радио во Живо

bg_radio

and.play_google

and.qrcode

Facebook Like box